top of page

GRAMATICKÉ

OKÉNKO

ČÍSLOVKY A ČÍSELNÉ ZÁPISY

  • Psaní číslovek není jen tak. Změť slov, která ve výsledku odhalí kýžené číslo, jehož zápisu jsme se snažili docílit… Někdy nemáme na výběr – z administrativních, estetických či jakýchkoli jiných důvodů nemůžeme začít na papír chrlit arabské číslice. Jindy bychom naopak pro úsporu času a energie rádi využili co nejkratšího numerického zápisu. Tento příspěvek se proto pokusí objasnit, jak si vždy jednoduše poradit.

  • S čísly do 20 není při slovním zápisu problém (snad jen nezapomenout, že 7 a 8 se píší bez vyslovovaného u uprostřed slova – tedy sedm a osm, nikoli sedum a osum…). Pak už stačí pouze vědět, že vypisujeme-li číslovky slovy, píšeme je zvlášť. Tak tedy například: 261 752 309 – slovně: dvě stě šedesát jedna milionů sedm set padesát dva tisíc tři sta devět.

  • Jindy bychom naopak raději využili numerický způsob zápisu a takovéto složené číslovkové výrazy: Namísto dvanáctidílný napíšeme 12dílný, dvacetinásobný zkrátíme na 20násobný, trojmístný na 3místný, osmiboký zapíšeme jako 8boký… A takto bychom mohli pokračovat – stačí mít pouze na paměti, že tvar číslovky (např. osmi-) nahradíme arabskými číslicemi (8) a připojíme zbytek slova, které označuje, co vlastně počítáme (např. -boký). A takto dojdeme k jednoduchému zápisu 8boký hranol. Mezi numerickou a písmennou částí nepíšeme mezeru, pomlčku, spojovník ani nic dalšího; slovo připojujeme rovnou za číslo.

  • Pozor na číslovky řadové (ty nemají s předchozích případem nic společného) – píšeme 3., 4., …, nikoli 3tí, 4tý, … Číslovky řadové psané slovně píšeme dohromady, podobně jako některé další víceslovné číslovkové výrazy. Například: pětadvacet, dvaasedmdesátý, stotřicátýpátý, tři sta pětašedesát, devítistý, jedenačtyřicet/jednačtyřicet, …

AUTOR: Alžběta Pánková

Logo.png
  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
bottom of page